Envägskoppling DN5/3
Valuta
Envägskoppling DN5/3 hulling/hulling är en liten koppling för de tunna DN5/3-delarna i bevattningssystemet. Den används framför allt när mikroslang ska kopplas vidare till en cirkelspridare eller när en äldre installation behöver kompletteras med samma typ av koppling.
Kopplingen trycks fast i mikroslang eller inkopplingspunkt och ger en enkel, rak anslutning utan flödesreglering. Den är därför praktisk som liten reservdel när du bygger vidare, reparerar eller vill ersätta en koppling i ett befintligt system.
I äldre generationer av våra bevattningssystem användes den här typen av koppling även för att koppla in ett droppspjut direkt mot matarledningen. Det går fortfarande att göra så, men vid ny installation rekommenderar vi i stället att droppspjut kopplas via flödesreglerad droppknapp.
Droppknappen ger jämnare flöde och har droppstoppmembran, så systemet inte tömmer sig på samma sätt när vattnet stängs av.
Tips: använd hålverktyg vid håltagning i matarledningen så att kopplingen sitter tätt och hålet inte blir för stort.